Niekoľko z mnohých možností nasvietenia kvetov - nenáročné svietenie pomocou daylight alebo systémového blesku.

V tomto článku uvedieme niekoľko jednoduchých tipov, na jednoduché a efektné svietenie popredia i pozadia pri fotografovaní kvetín.

Na hornej fotografii je kvet nasvietený klasickou stolnou lampičkou s výkonom cca 60W, ktorá je pre tento účel pomerne nevhodná (ak ju používate, nezabudnite správne nastaviť vyváženie bielej, inak budú fotografie farebne skreslené). Všimnite si, že na fotografii je pomerne veľa tieňov, ktoré robí toto tvrdé smerové svetlo (napr. tieň od piestika, alebo tieňn kvetu, ktorý zatieňuje listy .... a pod.) Je to v podstate taká školácka chyba, ktorú je možné ľahko odstrániť zmäkčením svetla.

Na ďalšom obrázku sú tieto problematické miesta zakreslené modrým perom. Na pozadí je tiež pomerne dramatický svetelný prechod, ktorý je však možné riešiť nasmerovaním lampičky, rovnako ako prípadné tiene.

Na ďalšej fotografii bola stolná lampička 60W nahradená žiarivkou s denným svetlom (chromatická teplota 5200K). Toto svetlo bolo ďalej zmäkčené bielym difúznym dáždnikom. Všimnite si, že týmto bolo odstránené tvrdé rušivé tiene.

Tu môžete vidieť schému nasvietenia:

To najkrajšie sme si nechali nakoniec. Najlepší výsledok dosiahneme s použitím jedmoduchého kompaktného zariadenia, ktorým je fotostan so striebornou odraznou vrstvou vo vnútri. Fotostan je vyrábaný v dvoch veľkostných verziách, fotostan 50x50cm a 70x70cm. Fotografovanie s fotostanom je veľmi jednoduché. Kvetinu jednoducho vložíte dovnútra, vo fotostane zapnete úspornú žiarivku s mäkkým difúznym svetlom, cez predný otvor prestrčíte dnu fotoaparát a fotíte. Svetlo sa mäkko odráža od strieborných stien a priestorovo osvetľuje kvet zo všetkých strán, ktorý vyzerá úplne prirodzene, Posúďte sami:

Veľmi slušné výsledky je možné dosiahnuť aj s použitím systémového blesku, ktorý je však potrebné umiestniť mimo sánky fotoaparátu tak, aby svetlo nedopadalo na predmet od objektívu a osvetlenie bolo plastické. To docielime s použitím jednoduchého držiaku blesku a dáždnika upevneného na statív. Pomerne tvrdé svetlo systémového blesku je nutné zmäkčiť použitím bieleho difúzneho dáždnika, alebo strieborného odrazového dáždnika.

Biely difúzny dáždnik

Strieborný odrazový dáždnik