Ako udržiavať zábleskové svetlo v dobrej kondícii?


Veľmi dôležité informácie o správnom postupe formátovania kondenzátorov , ktoré výrazne predĺži životnosť každého zábleskového svetla.

Ak akékoľvek zábleskové svetlo nepoužívate, dochádza k degenerácii transformátorov . Nemá na to vplyv značka svetla , ale ak má svetlo elekrolitické kondenzátory ( a tie má drvivá väčšina zábleskových svetiel , s výnimkou napríklad nových DPsIII , ktoré majú na vstupe MP - kondenzátory , ktorým toto nebezpečenstvo nehrozí ) tak je to proste ich vlastnosť .

Ak potom začnete také svetlo používať , bez toho aby ste kondenzátory najprv naformátovali , tak dochádza vplyvom veľkého odporu k ich nadmernému zahrievaniu a tým aj poškodenie ( spravidla nevratnému ) - kondenzátor sa začína nafukovať a potom už nefunguje správne , ako by mal a rýchlejšie sa prehrieva - svetlo potom hlási prehriatiu čoraz častejšie a nakoniec je potreba kondenzátory na vstupe vymeniť , čo síce nie je veľký problém , ale je to zbytočné pretože sa tomu správne vykonávaným formátovaním dá bez problémov predísť .

Presný postup formátovania: Zapnúť zábleskové svetlo ( pilotné žiarovku pri celom procese formátovania netreba zapínať ) , nastaviť minimálny výkon a nechať 20-30 minút bežať pri minimálnom výkone -nebleskat ! - Potom pridať o jedno celé slonovej číslo ( z 1/32 na 1/16 = 1 clonové číslo atď ... ) a nechať 15-20 minút nastavenej na tomto výkone- neblýskať ! - Potom pridať o ďalšie celé číslo - kým nedôjde na najvyššie číslo, tu nechajte svetlo minimálne 30 minút na plnom výkonu- stále neblýskať ! - Až po uplynutí minimálne 30 - tich minút na maximálnom výkone môžete so svetlom začať pracovať.